• #BigU

Що таке облік і навіщо він потрібен?

Облік – це дуже широке поняття, будь-яка система збору, обробки та інтерпретації інформації є обліковою. Підприємцям достатньо орієнтуватися у двох основних видах обліку  – фінансовому та управлінському. Якщо з фінансовим обліком все більш зрозуміло: він регламентується законодавчо, є вимоги щодо ведення та здачі звітності, а за порушення передбачені певні санкції,  то управлінський облік більше потрібен самому підприємцю – він показує, що з себе представляє бізнес, дозволяє його контролювати і прогнозувати.

На жаль, багато підприємців на старті не приділяють управлінському обліку належної  уваги. В розмові з власниками бізнесу, я пропоную їм відповісти на декілька питань:

 • Скільки коштує мій бізнес (доля в ньому)?

 • Скільки дивідендів та коли я зможу забрати з бізнесу?

 • Яка дохідність на вкладений капітал?

 • Наскільки бізнес фінансово стійкий?

 • Наскільки бізнес привабливий для інвестора? 

Якщо у відповідь лунають загальні та не підкріплені цифрами фрази, можна стверджувати, що управлінський облік на підприємстві не впроваджений


Існує думка, що якщо у мене свій бізнес невеликий, то я все можу зробити сам. Чи працює це з обліком фінансів?

Робити сам – дуже поширена практика для наших підприємців, яка стосується всіх сфер: від набору персоналу, розробки маркетингової стратегії закінчуючи фінансовими питаннями.

Критерій переходу від стартапу до зрілого бізнесу – це здатність керувати грошовими потоками.  Якщо на початку стартапу ще можна контролювати певні фінансові питання самостійно, то при масштабуванні і розвитку бізнесу фінансове невідання призведе до збою всієї системи бізнес-моделі. Тобто, якщо ми не контролюємо основні фінансові показники, ми керуємо на основі інтуїції. А це, як відомо, не призведе до успіху у довгостроковій перспективі.  


Коли відкривається бізнес, чи варто компанії наймати у штат бухгалтера чи відразу звернутися до аутсорсингової компанії, чи пару місяців вести облік самостійно?

На мою думку, немає сенсу при старті бізнесу наймати в штат бухгалтера. Це призведе лише до додаткових витрат на обладнання робочого місця, придбання ліцензій на спеціалізованої програми та сплату податків.  Як альтернатива існують різні аутсорсингові компанії, які нададуть професійне супроводження з питань підбору форми організації, системи оподаткування, фінансового та кадрового обліку. 

Щодо управлінського обліку – тут все більш індивідуально. Але чим раніше буде можливість правильно побудувати фінансову стратегію, тим краще. Це допоможе виявити і вирішити помилки на більш ранніх етапах бізнесу та мінімізувати збитки компанії.


Який мінімальний набір інструментів для ведення управлінського обліку для малого підприємця і де його вести?

Є всього 3 базових інструменти (звіти):

 1. Баланс, де відображені всі активи і пасиви підприємства на конкретну дату.

 2. Звіт про фінансові результати, де міститься інформація про доходи, витрати і чистий прибуток.

 3. Звіт про рух грошових коштів, де описуються всі грошові надходження за конкретний період і всі витрати підприємства.

Це база, на основі якої  повністю розраховуються показники управлінського обліку.

У наш час вести управлінський облік у блокноті нерозумно. Але витрачати великі кошти на придбання спеціалізованих програм теж не обов’язково – для малого бізнесу цілком реально вести облік в Exel


Чи є безпечним для бізнесу передача інформації про управлінський облік компанії?

Дані управлінського обліку, на відміну від фінансового, не підлягають розголошенню та є комерційною таємницею. У договорі з компанією на ведення управлінського обліку передбачений розділ про конфіденційність інформації. В цьому і особливість аутсорсингу – це захищені ділові відносини, які базуються на договорі і не залежать від настрою та налаштованості конкретної людини, як у випадку зі штатним бухгалтером.

Дарія Кушнір,

експерт з обліку та оподаткування,

засновниця бухгалтерської фірми Re.port 


 • Facebook
 • YouTube
 • Серый LinkedIn Иконка

© 2019 Business Incubator Group Ukraine.

Сайт створено на Wix.com