• Facebook
 • YouTube
 • Серый LinkedIn Иконка

© 2019 Business Incubator Group Ukraine.

Сайт створено на Wix.com

 • #BigU

Інвестиції в капітал компанії: кому потрібні і що має бути?

На ринку не існує інвестиційно не привабливих компаній: є ті, хто на ринку може залучати незначні (тобто непотрібні) інвестиції, але є і ті, за якими інвестори стають у чергу. 

Більшість  підприємців, на жаль, не мають чіткої мети отримання прямих інвестицій. Буває, що бізнесу ще не існує, а підприємці хочуть залучити інвестиції «під ідею», але це дуже малоймовірно. В такому випадку варто розраховувати на сім'ю, друзів або дурнів. Передусім потрібно розуміти, чи здатні ви залучати потрібні кошти на ринку та чи потрібні  вам інвестиції взагалі.


Кому потрібні інвестиції?

Інвестиції потрібні у двох варіантах:

 1. Коли доцільно поступитись власною часткою в бізнесі задля випередження конкурентів на зростаючому ринку. Інакше кажучи, ви заробите більше, поділившись прибутком з інвестором, аніж заробили б без зовнішнього фінансування. Але це стосується більш інноваційних ринків, бо традиційні – насичені, на них місця вже майже немає. Можна «посунути» когось тільки за рахунок інновацій, які «народжуються» всередині компанії, а не інвестицій.

 2. Коли компанія може збільшити конкурентоспроможність або існувати виключно за рахунок зовнішнього фінансуванні. Проте інвестиційні гроші – це найдорожчий вид фінансування, тож для початку варто спробувати всі інші стратегії: кооперація, поліпшення маркетингу та продажів, навіть отримання кредиту може виявитися дешевше, ніж залучення прямих інвестицій в акціонерний (власний) капітал.


Що повинно бути у бізнесу для залучення інвестицій?

Найскладніше – це зрозуміти власнику компанії певні алгоритми і формули оцінки того, скільки його компанія коштує і скільки відповідно грошей він може залучити на ринку. Для цього компанія повинна мати:

 • Фінансову модель – розрахунок проекту в довгостроковому періоді. І найголовніше, цей розрахунок має базуватись на перевірених, конкретних даних.

 • Економічно зрозумілу мету. Не інвестиції заради інвестицій, а розуміння попиту і пропозиції на ринку. Тобто варіант «нам потрібні інвестиції, щоб побудувати ще одну виробничу лінію, так ми зможемо продавати в два рази більше» не підходить. Потрібно розуміти кому, коли і як ми продамо додатковий товар, грубо кажучи у вас на руках є договір, що продукцію готові купити.

 • Бізнес-план та інвестиційну пропозицію.

Бізнес-план розкриває суть проекту. Самому написати бізнес-план за міжнародними методиками з дослідженням ринку і фінансовими показниками та без допомоги консультацій складно. Якщо все ж таки хочете скласти документ самостійно, рекомендую прочитати книгу «Керівництво Ernst & Young по складанню бізнес-планів».

Так як ніхто не буде вичитувати весь бізнес-план, коли знайомитися з проектом, готується інвестиційна пропозиція – витримка на 5 пунктів з бізнес-плану: компанія, продукт, ринок, команда і основні показники фінансового плану.


Деякі підприємці думають, що можна не писати бізнес-план, а відразу перейти до інвестиційної пропозиції. Це так само неправильно як ставити віз попереду коня. В такому випадку підприємці зіштовхуються з проблемою, що дані не конкретні, а більш загальні.


Які фінансові показники містяться в бізнес-плані та в інвестиційній пропозиції?

Найголовніший показник, який цікавить інвестора, – cash flow (чистий грошовий потік), тобто скільки грошей буде заробляти компанія. Адже навіть прибуток з бухгалтерської точки зору не показує реальну фінансову ефективність діяльності. Прибуток може бути, а грошей в касі – ні, або навпаки.

А також:

 • EBITDA – прибуток до вирахування податків і амортизації.

 • IRR – внутрішня норма дохідності, тобто наскільки вигідніше вкладати гроші в конкретно цей бізнес. Наприклад, якщо в інвестора є кошти, то де він отримає більший прибуток: при вкладенні на депозит у банк, при купівлі ОВДП або якщо вкладе у цей бізнес. І якщо показники бізнесу нижче, ніж відсотки в банку або ОВДП, то який сенс ризикувати?

 • NPV – чиста теперішня вартість. Чистий грошовий потік може рости з часом швидше або повільніше, ніж наприклад, гроші в банку. Тому необхідно дисконтувати грошовий потік майбутніх періодів. Тобто з кожним періодом ми зменшуємо суму cash flow на коефіцієнт, що зазвичай дорівнює обліковій ставці національного банку.


Що робити далі?

На перших етапах важлива не стільки підготовка документів (хоча професійно складені документи це теж важливо), а варто бути проактивним. Це більше про нетворкінг. Адже документ сам по собі проблему не вирішить.

Якщо подивитися на успішні компанії (не лише великі, а й серед МСБ сегменту), то їх успіх полягав в партнерстві та хорошій команді. При цьому найкраще партнерство – це кооперація з однодумцями, а не з тими, хто ставить заробіток понад усе.


Володимир Червяков, експерт з інвестування

28 перегляд